Září 2017

Jednání s rodinou

26. září 2017 v 15:28 | Adéla
Ahoj, mojí komunikaci s rodinou zahájil skype hovor. O tom jak probíhal jsem již sepsala samostatný článek tady. Dále jsme si mezi s sebou poslali pár mailů - chtěla jsem kontakt na jejich bývalou aupair a vědět kdy mohu doazit.

První skype hovor s rodinou

25. září 2017 v 16:49 | Adéla
Ahoj, dneska vám napíšu o tom jak probíhal můj první skype hovor s rodinou. Pochopitelně jsem byla trochu nervózní, ale na sebevědomí mi dodávalo to, že s nima pořád komunikuji z tepla domova!

Volali, zvedla jsem to, sekl se mi notebook.. KLASIKA ;-), než se mi stačil zrestartovat stáhla jsem si skype do mobilu a pak vypátart to heslo (???) no, řeknu Vám, zapotila jsem se dřív než jsem je stačila pozdravit ;-)).

KDO SE ÚČASTNIL NAŠEHO HOVORU

Takže samozřejmě já, pak Alec i Carrie a jejich starší syn. Všichni byli hrozně sympatičtí a usměvaví! Ten syn byl super, například jsem mluvila o domácích úkolech a on řekl " hmmm homeworks" a smáli jsme se. Pak tam začal zlobit, tak bylo fajn vidět, že pojedu do "normální" rodiny. Obě strany - oni i já - jsme měli po celou dobu zaplé webkamery.

JAK NÁŠ HOVOR PROBÍHAL

Mám pocit, že snad prvních 10 minut jsme se vítali a říkali si jak se rádi poznáváme a usmívali se na sebe skrz webkamery. Dále na mě oni měli několik otázek a poté jsem měla i možnost se jich na cokoliv zeptat. U loučení to bylo pak takové zvláštní, moc sem neveděla jak hovor ukončit, ale to je takový můj malý osobní handicap. Moc nemám ráda telefonování a většinou hovor utnu (omylem, slibuju!) v půlce věty ;-)

O ČEM JSME SE BAVILI

Oni se mě ptali na fůru věcí, například co jsem dnes dělala (pochlubila jsem se tím, že jsem se akorát vrátila z jednoho hlídání), co umím vařit ( ironie, že jsem předchozí den vařila rajskou, ale v tu dobu mě napadly jen těstoviny a pizza - naštěstí jsem to "zachránila" tím, že jsem řekla, že podle dobrého receptu uvařím cokoliv) a na spoustu dalších možných věcí. Co DOPORUČUJU, tak si připravit seznam věcí, na které se chcete zeptat, tak jsem to já udělala a ještě jsem si na internetu našla "doporučené" otázky (http://www.lochneska.cz/au-pair-zkusenost, http://lifetrip.blog.cz/1105/rozhovor-s-rodinou-ma-au-pair-rict-ano-ci-ne)
Určitě Vám radím, aby jste se rodiny zeptali zda už měli nějakou au pair a pokud ano tak se s ní později spojit. Oni mi dali kontakt na Saru a jí jsem se zeptala na dalších spoustu důležitých informací a ona mi všechny poskytla z jiného pohledu, než je hostitelská rodina a uklidnila mě ať se ničeho nebojím.

MOJE POCITY Z HOVORU

Úplně super natěšené! Už předtím jsem se těšila, ale měla jsem obavy co to bude za rodinu.. A po našem skype hovoru ze mě všechno spadlo a letěla jsem mamce celá nadšená do kuchyně oznámit, jak jsou fajn a jak se na ně hrozně těším.

Celý proces hledání rodiny

25. září 2017 v 15:02 | Adéla
Tak.. to bude asi docela složitější to dát všechno dohromady!
- případě JAKÝCHKOLIV DOTAZŮ mi pište komentáře a já vám ráda odpovím, případně to můžeme probrat na mailu. Přesně takováhle pomoc se mně dostala když já hledala rodinu a slibuju, že vám poradím ještě líp!

Když jsem se rozhodla, že jako au pair vycestuji první volba pro mě byla jasná - student agency. Proto jsem tam v červnu byla, odvážěla si domu kupu papírů, paní jsem slíbila že vše vyplním do konce červena a ona naoplátku mě, že když půjde vše hladce v září bych mohla odjet... Tak to zní super, co ;-) ? Pak se do toho, ale začal motat táta, že mi to domluví přes známí co má v UK a najednou mi to znělo ještě líp. Bohužel se to tím všechno zkomplikovalo, byl konec srpna a já neměla vyplněné ani slovo pro Student Agency a ani rodinu od táty. Bezva!

!Proto jsem se rozhodla, že si to zařídím sama!

Měla jsem jasno v tom, že chci do Brightonu! Tak jsem si našla asi 3 skupiny na FB a klíčové slova byli vždy něco jako AU PAIR BRIGHTON, takže moje jediná rada - hledejte a najdete pokud teda nechcete do nějakých bezejmenných kotěhůlek.
Vložila jsem tam vlastní příspěvěk ( viz foto) nebo odpovídala na příspevky od rodin a nestačila jsem se divit, kolik jsem měla nabídek. BOHUŽEL JSEM JICH POLOVINU ODMÍTALA a co si pamatuji tak nejčastější důvody byli - velké odlišnosti v náboženství(muslimská rodina), bydlení úplně mimo od mého vysněného Brightonu, málo peněz, nebo mi prostě nebyli sympatičtí.

PAK JSEM KONEČNĚ NAŠLA RODINU, která se mi líbila a podle všeho i já jim. Navzájem jsme si psali, že jako ok, že vypadáme fajn a pak začal ignor ;-) . Rodině jsem psala, jestli můžeme dát skype hovor, jestli mě pořád chtějí nebo mám hledat novou, jestli můžou odpovědět.. všechno bylo na messengeru označené jako "zobrazeno" a veřte, žě mě to v tu chvilku vytáčelo víc, než když mi to zobrazuje nějaký kluk ;-) . No pak odepsali, že mají asi ještě 20 zájemců, ať se uklidním, že oni se ze mě a mých zkušeností rozhodně nepose*ou. Jasně, že ne takhle doslova, ale vyznělo to tak. Půlka září pryč a zase jsem byla namydlená.

Svoje inzeráty jsem zvěřejnila i na stránku jako aupairworld A CO MI PŘIŠLO SUPER, když mi napsala na FB Marťa z https://www.aupairvuk.com/ a nabízela mi jejich pomoc (bohužek nenašla žádnou rodinu v Brightonu a já už začala přemýšlet i nad tm, že to něj prostě nemusím za každou cenu). Následně jsem dala další inzerát na FB (češi+slováci Brighton), kde mi jeden týpek poradil stránku GUMTREE!!!!

Odpověděla jsem tam na několik inzerátu a pak mi skočil mail od Elaine, že pomáhá rodinám hledat aupairky jestli o to stojím a že mi nějakou v Brightonu může pomoct.

DOMLOUVANÍ S ELAINE A MOJÍ RODINOU, SKYPE HOVOR

S Elaine jsme byly téměř dennoděnně v kontaktu a pak mi poslala rodinu Aleca a Carrie s jejich dvěma syny. Proběhl skype hovor s rodinou (o tom jak probíhal si můžete přečíst tady) a pak po mně chtěla zasalt
2x reference od rodin, kde jsem hlídala, 1x charakter. reference například od učitelky, vypis z rejstříku trestů a lékařskou zprávu. Po zaslání všech těchto věcí jsem obdržela ...
Článek o komunikaci s rodinou před odjezdem si můžete přečíst zde

jak

25. září 2017 v 13:39
jak jsem si to zařidila

Proč jsem se rozhodla vycestovat jako au pair?

25. září 2017 v 13:39 | Adéla
Ahoj, v tomhle článku Vás chci seznámit s tím, co mě vedlo k tomu vycestovat.

K počátečnímu impulsu se musíme vrátit o dva roky zpátky. To bylo v dob, když se starší sestra rozhodovala na jakou půjde VŠ, padla varianta že může vycestovat do zahraničí a to bych jí popravdě snad záviděla ještě víc, než její přesun do Prahy ;-) . V tu dobu jsem si řekla, že proč ne.. že by mě jednou taky bavilo jt do ciziny. Ona ale nakonec šla studovat do Prahy.

Další důvod je, že jsem ve 3. ročníku mé SŠ navštívila na dva týdny Londýn v rámci Erasmus+ a do toho města/země jsem se zamilovala! Nebyl to klasický školní zájezd, ale bylo to pojato jako pracovní stáž, takže dopoledne a část odpoledne jsme trávili v práci a zbytek dne jsme měli sami pro sebe s tím, že jsme obdrželi kapesné a měli neomezěne nabitou oyster card .. no představte si ten luxus ;-).

Další z důvodů byl určitě ten, že se začátkem letních prázdnin přestěhovala do Londýna jedna z nejlepších kamarádek. Už v tu dobu jsem sice věděla, že já budu chtít jít do Brightonu, ale co.. Do Londýna to za ní budu mít snad blíž než teď do Prahy a je super pocit tam jet s vědomím, že tam někoho prostě mám.

No a teď asi ty hlavnější důvody.. ;-)

Moc mi nevycházely vysoké školy.. Sice jsem se dostala na 2 obory do ČB, ale jak ta škola, tak to město mě absolutně nelákají, takže popravdě ani nevím proč jsem si tam dala přihlášku.. asi abych měla dobrý pocit, že jsem se alespoň někam dostala.
Pak jsem se v Praze dostala i na VOŠP - Vyšší odborná škola publicistiky, kam jsem chtěla a je pro mě stále lákavá, takže to ve finále bylo rozhodování VOŠP x AUPAIR .. No a co vyhrálo už asi víte ;-) . A teď tady znovu slavnostně slibuji, že si školu 100% dodělám. Vím to!

A proč jsem dala přednost té cizině před VOŠP? Sice to je obor, který by mě bavil a zajímal.. ale upřímně si pořád nejsem úplně jistá co by mě ze všeho nejvíc bavilo studovat a jednou dělat. Tak nebudu rok platit nemalé školné, ale radši zjistím za ten rok co opravdu chci, co mě bude bavit a hlavně si pořádně zlepším AJ.

Bylo to docela těžké rozhodování. Jedna ze sester mi radila, ať jdu určitě do ČB, že ty vědomosti co tam za rok získám, se mi pak můžou hodit například do příjmaček na další rok, ale já nevim no. Mám prostě pocit, že potřebuju změnu... vypadnout a prostě se naučit být sama za sebe.
Věřte ale, že to bolí.. vypadnout z vašeho milovaného teplého domova.

Adéla

O mně

25. září 2017 v 13:39 | Adéla
Krásné poledne:), hned na úvod musím napsat, že bych se asi docela divila, kdyby ste mě někdo náhodou znal z mého přechozího blogu kulinkaa.blog.cz . Těžko říct pod jakou přezdívkou by ste si mě mohly pamatovat, protože jsem jich vystřídala mnoho od "parádního" ♥Kulča♥ až po jednoduché Ká. . Tady už budu konečně ale sama za sebe( né že bych tam nebyla) jako Adéla.

Je mi 20 let a letos na jaře(2017) jsem maturovala! Je to hrozný jak to letí a mně tím skončila jedna kapitola života. Chodila jsem na obchodku v Táboře a jediný důvod proč bych se tam klidně zase vrátila jsou ti suproví lidi! Respektive pár z nich. ŠPRŤOUCHLATA. Prožili jsme spolu parádní čtyři roky a pak se naše cesty rozdělily. Oni se šli vzdělávat a já se flákám, haha. Abych v porovnání s nima zas ale nevypadala jako lenoch, co se nechce už učit.. Jasně, že chci! Jen si nejsem jistá co je ten pravý obor pro mě (marketing, PR, média celkově), takže si dám radši roční pauzu, naučim se jazyk a jak se řiká - poznám sama sebe. No a budu doufam, že se rodičům nesplní jejich noční můra a to ta, že se na VŠ už nikdy nevrátím. Vrátím slibuju! Ale o tědlech věcech víc, ve článku proč jsem se rozhodla odjet.

No a teď se zase namyšleně vrátím jen ke mně. Kdybych měla říct nějaké vlastnosti, tak to bude 100% optimimismus a pozitivní nálada (abyste si nemysleli, že to je vždy k dobru - Romana mi celkem často říká, ať se vrátím z mé země duhy a koukám na svět trochu realisticky) a jsem pomerně dost veselá a občas prý i vtipná (je fakt, že fóry mezi lidma sypu z pravého i levého rukávu jedna báseň). No ale popravdě jsem taky docela líná, mega netrpělivá (teď jsem ještě v ČR a nemůžu se dočkat až budu v UK) a podle mě snad moje nejhorší vlasnost - místo toho abych se s někým hádala, tak radši stáhnu ocas a myslím si svoje... Jen v hádkách se sourozenci musím teda vždycky vyhrát a to se mi naštěstí vždycky perfektne daří!

A mezi moje záliby určitě patří cestování, dále pečení (přechozí blog kulinkaa jsem se snažila předělat na blog o pečení) a celkem i sport a to hlavně lyžování a kola. Ale trochu tý upřímnosti - můj největší zájem je vysedávat s Romanou a ostatníma někde v hodpodě :-) . Achjo, sem děsná.

vysvětlivky:
ŠPRŤOUCHLATA = skupinka bezvadných přátel, díky kterým jsem na SŠ přežila. Díky Vojtovi, že v tý naší skupince byl se mnou ten špatnej, co se na nic nešprtá a díky tomu jsme spolu čtvrtý ročník strávili u piva. Díky Simče, že jsem dík ní prolezla střední a vždycky ví co odepsat klukům hah, v neposlední řadě dík Marušce, že je taková jaká je a díky ní jsem se nenechávala strhnout Vojtěchem na stranu zla, haha
ROMANA = nejlepší kamarádka od prvního dne první třídy. Někdy Vám určitě napíšu, jak proběhlo naše seznámení. No, kdybych psala blog z ČR radila bych Vám, ať si její jméno zapamatujete, protože se vyskytuje téměř v každý mí bezvadný historce.. Teď vám sem budu možná tak házet legráční screeny, které pořídím během našich nekonečných hovorů.Adéla